Gdybym prowadził plebiscyt książki miesiąca to ta pozycja z pewnością, zdobyłaby to wyróżnienie i nominacje do nagrody roku. Książka w naturalny sposób zyskuje kilka punktów za to, że opowiada historię niesamowitej kobiety. Dodatkowe punkty stylu przyznaję, za to, że choć wspomnienia zebrane zostały przez córkę uczonej, to nie wyczuwa się subiektywnego naciągania rzeczywistości a wręcz momentami, zgodnie z mentalnym testamentem samej MC, duży niedosyt w ocenie tego co osiągnęła.
A osiągnęła rzeczy niesamowite, dlatego poświęcę jej oddzielny artykuł bo mówiąc szczerze, jest mi osobiście wstyd, że dopiero mając 33 lata na zegarze, poznałem jej historię głębiej.
I wreszcie ostatnie punkty stylu przyznaję za język – nasz piękny ojczysty język polski, który został zachowany dzięki temu, że MC tak wiele energii poświęciła na to, żeby pomimo życia za granicą nauczyć swe córki (z których starsza Elżbieta również otrzymała nagrodę Nobla) naszego języka. Jakże uboższa byłaby jej historia gdyby nie zawierała oryginałów listów i powiedzeń pisanych językiem równie pięknym jak wzruszającym.
Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatutra
Autor: Strttmatter Kai Moja ocena: 7.5/10
Czy wiesz, że w Chińskiej wersji Wikipedii nie istnieje rok 1989? Dwanaście miesięcy zostało całkowicie wymazanych z historii i pamięci Chińczyków.
Zapewne nie wiedziałeś też tego, że jeśli byłeś w Chinach to prawdopodobnie Twój cyfrowy profil wraz ze zdjęciami z kamer jest już w ich bazie danych. Podobnie jak 1,5 miliarda innych twarzy, co oznacza że rząd śledzi nie tylko wszystkich swoich obywateli ale też turystów, którzy przekraczają granice.
Jeszcze kilka lat temu techno-optymiści z pewnością stwierdzali, że w dobie technologii Komunistyczna Partia Chin przegra z internetem. KPCh udowodniła, że nie tylko nie przegra z technologią ale wykorzysta ją do swoich celów i podporzadkować miliardowy naród.
Najlepszym komentarzem niech będzie stwierdzenie, że w 2024 Chiny prześcigną ZSSR pod katem najdłużej rzadzącej parti komunistycznej.
Wszechmocny Amazon. Jeff Bezos i jego globalne imperium
Autor: Stone Brad Moja ocena: 7.5/10
Książek o Amazonie powstało już kilka, jeśli nie czytałeś żadnej to z pewnością warto zapoznać się chociaż z jedną. Dowiesz się z niej o obsesji Bezosa na punkcie klientów, która sprawiła, że Amazon z zyskał dziś niepokojąca pozycje monopolisty w świecie e-commerce.
O jego „dwu-pizzowych zespołach” i „cztero-stronicowych raportach”, które stały się standardem dla firmy. Jest również ciekawy wątek polskiego startupu – Ivona, który został kupiony przez Amazona w 2013 roku.
Ale to nie tylko historia sukcesu i geniuszu. Książka opowiada również o strajkach personelu oraz innej mani prezesa – fundamentalnemu sprzeciwowi do zakładania związków zawodowych. O krwawej walce i wykorzystywaniu swojej pozycji a także personalnej przemianie pracowitego skromnego i pracowitego 30latka w najbogatszego człowieka na Ziemii.
Moje życie i wynalazki
Autor: Nikola Tesla Moja ocena: 7.5/10
Nieco chaotyczna, przepleciona technicznymi pojęciami niemniej wciąż ciekawa autobiografia jednego z najzdolniejszych Serbów, który żył w tych samych czasach co wspominana wcześniej Maria Curie Skłodowska.
Człowiek, który „przewidział” AI i miał bzika na punkcie elektrycznych silników. Ciekawe co by powiedział gdyby zobaczył, że dziś ponad 100 lat po jego śmierci świat wciąż opiera się na paliwach kopalnianych….
Wielki Gatsby
Autor: Francis Scott Fitzgerald Moja ocena: 7/10
Wydaje mi się, że z klasykami jest tak, że nie ma sensu ich oceniać, bo klasyki jak Wielki Gatsby należy po prostu znać. Dlatego, choć mógłbym rozwodzić się nad ciekawą narracją i subtelnymi niuansami, które nie do końca mi się podobały, to uważam, że każdy powinien książkę przeczytać i wyrobić sobie o niej własne zdanie.
Świetna książka obrazująca typowy problem przy tworzeniu nowych produktów. Po polsku nazywawny czasem problemem jajka i kury, czyli problem gdy do poprawnego działania biznesu potrzeba dwóch aktorów – kierowców i pasażerów (Uber), sprzedających i kupujących (Allegro) czy twórców treści i konsumentów (YouTube).
Jestem w 40% książki, więc pewnie zaktualizuję ocenę później. Póki co jest to z pewnością ciekawa lektura popularnonaukowa pokazująca jak firmy takie jak Uber czy Instagram radziły sobie z tym problemem.
W trakcie czytania….
Software Engineering at Google: Lessons Learned from Programming Over Time
Przeczytałem zaledwie 10% ale książke dotyka bardzo ciekawego dla mnie tematu a konkretnie różnicy między programistą a inżynierem oprogramowania.
Kiedyś gdy myślano o programistach wyobrażano sobie nieprzeciętnie mądrych naukowców, którzy programowali statki kosmiczne które leciały na podbój kosmosu. Te czasy dawno jużmineły, dziś gdy firmy zatrudniają (a ostatnio zwalniają) tysiące programistów, a technologia weszła do naszych pralek i lodówek pojawiły się nowe kategorie programistów.
Mamy więc programistów wsparcia rozwiązujących problemy klienta, programistów – klepaczy, którzy przepisują wymagania analityków z angielskiego na dany język programowania i mamy wreszcie o inżynierów oprogramowania, którzy oprócz samej wiedzy programistycznej muszą posiadać również szeroką wiedze o cyklach życia, politykach (z ang. policies), dobrych wzorcach projektowych i wielu innych aspektach, które decydują o sukcesie lub porażce projektów IT.
Naprawić przyszłość
Autor: Marcin Napiórkowski Moja ocena: 8.2/10
Jeszcze nie skończyłem książki ale już wiem, że nota będzie wysoka. Książka jest taka jak lubię – nieoczywista, zmuszająca do myślenia ale przede wszystkim – oparta na faktach. Jednak, jak pokazuje autor -same dane do nie wszystko. Dane wymagają aby ubrać je w opowieść i właśnie tak świetnie opowiedziane dane przedstawia Marcin w swojej książce opowiadając nam o dwóch grupach – techno-optymistów oraz techno-sceptyków.
Kultowa powieść, która fascynuje kolejne pokolenia młodych czytelników. Symbol młodzieńczego buntu wobec świata dorosłych.
Szesnastoletni Holden Caulfield, który nie potrafi pogodzić się z otaczającą go głupotą, podłością a przede wszystkim z fałszem, ucieka z college’u i przez kilka dni „buszuje” po Nowym Jorku, nim wreszcie powróci do domu rodzinnego.
Myślałem, że skończę w lutym ale zostało mi jeszcze 50 stron więc musi poczekać do marca.
Co-Founder @ MDBootstrap.com / Forbes 30 under 30 / EO'er
For years I've been working as an IT Consultant in countries like Netherlands, Belgium, Poland or India developing enterprise class systems for the biggest companies within domain.
Since 2016 I'm co-founder of MDBotstrap.com - world class UI Framework used by NASA, Amazon, Nike, Airbus, Samsung, Apple and many other Fortune 500 Companies.