Newsletter #14

#psychologia #mężczyźni #kryzys

Ostatnie badanie, w którym wzięło udział ponad 15 000 mężczyzn z Wielkiej Brytanii wykazało, że mężczyźni doświadczający ciężkiego niepokoju mają aż dwukrotnie większą szansę umrzeć na raka od zdrowych mężczyzn.

Jest to o tyle istotne, że inne badania z kolei pokazują, że niepokój, frustracja, a nawet stany lękowe stają się nową codziennością współczesnych mężczyzn. Powstało na to nawet określenie – manxiety (z angielskiego „man” – mężczyzna i „anxiety” – lęki, niepewność).

Z czego one wynikają?

Dla wielu mężczyzn świat stanął na głowie. Kobiety rosną w siłę, a mężczyźni w wielu sferach łagodnieją. Niemal połowa z nich uważa, że „prawdziwy mężczyzna” może płakać. Tylko 20 procent za niemęskie uznaje podążanie za modą. 66 procent twierdzi, że mężczyzna jest w stanie zająć się domem i dziećmi równie dobrze jak kobieta. 57 procent przyjaźni się lub mogłoby się zaprzyjaźnić z gejem. Tak wynika z badań, które przeprowadziliśmy na początku tego roku na reprezentatywnej grupie polskich mężczyzn między 18. a 75. rokiem życia. Do tego wszystkiego już jedna trzecia z was nie wyklucza użycia produktów do makijażu. I nie mówimy tu o balsamach do ciała, odżywkach do włosów, kremach pielęgnacyjnych do twarzy czy maseczkach, bo te wśród mężczyzn dość spowszechniały.

Anna Mazerant, psycholog.

Męskość jest w kryzysie – czytamy w nagłówkach gazet. Świat, w którym mężczyźni wędrowali po planecie z wrodzonym poczuciem uprzywilejowania oraz komfortu wynikającego z zajmowanej roli w społeczeństwie, które uważało ich za silniejszą, mądrzejsza i z natury lepszą płeć bezpowrotnie minęły. I choć chyba nikt nie ma wątpliwości, że to dobra zmiana, to okazuje się, że zatarcie ról męskich i żeńskich sprawiło, że kobiety złapały wiatr w żagle, podczas gdy mężczyźni go stracili.

W czasie gdy kobiety świetnie odnalazły się w nowej rzeczywistości (którą zresztą same wywalczyły) i korzystają z nowej jakości, niezależności i siły, mężczyźni – przynajmniej jeszcze na razie – nie nauczyli się czerpać zysków z nowego porządku.

Kobiety organizują się w licznych ruchach czego najlepszym przykładem były ostatnie strajki. Istnieją organizacje i ruchy feministyczne. Świetnym przykładem jest, chociażby ta kampania Always, która została wyświetlona prawie 70 milionów razy:

W tym samym czasie, nie powstał żaden znaczący ruch pomagający w zaktualizowaniu się w roli mężczyzny w społeczeństwie. Co więcej, mężczyźni zdają się nie dostrzegać, że nowe ramy – zarówno męskie jak i kobiece – nagle zaczęły być szersze. Zdają się nie widzieć, tego, że mogą być różnorodni i np. wychowywać dzieci, podczas gdy to żona wraca do pracy po urlopie macierzyńskim, że paradygmat męskości zdecydowanie się powiększył. Widać to niestety w badaniach, w których wielu mężczyzn nisko ocenia swój poziom „męskości”. Dzieje się tak ze względu na ciągle żywy stereotyp drwala.

Rozwój cywilizacji sprawił, że facet nie musi dziś krzesać ognia, bo może zwyczajnie kupić zapalniczkę, a jednak wciąż ciągnie się za mężczyznami cień konieczności bycia twardzielem. Wydaje się, że do mężczyzn wciąż nie dociera, że siła straciła dziś na znaczeniu. Po epoce tradycyjnego przemysłu, kiedy to siłą fizyczna będąca nieodłącznym atrybutem mężczyzn, miała jeszcze znaczenie, nadeszła era usług i informacji. Dziedzin, w których kobiety radzą sobie tak samo, a nawet lepiej niż mężczyźni.

Efekty widać na rynku pracy, dodatkowo rewolucja seksualna i coraz silniejsze ruchy feministyczne sprawiły, że dotychczasowa dominacja mężczyzn zachwiała się, żeby chwilę później runąć z łoskotem.

Te zmiany widać równie mocno, jeśli nie mocniej, w relacjach damsko-męskich. Przez lata mężczyźni sami plasowali się w roli „żywiciela rodziny” dlatego dziś, gdy kobiety stały się samowystarczalne, panowie mają poczucie, że tracą grunt pod nogami, bo ich dotychczasowe wyobrażenie (często wyniesione z rodzinnego domu) o tym, co to znaczy być mężczyzną w związku, właśnie runęło z hukiem.

Dlatego psychologowie podkreślają, że w tym procesie przemiany bardzo istotna jest rola współczesnych kobiet. W odpowiedzi na manxiety, powstało określenie fempathy (z połączenia female oraz empathy). Naukowcy sugerują, że choć już dawno minęły czasy, w których to mężczyzna naprawiał cieknący kran a kobieta zajmowała się dziećmi, wciąż istotne jest aby zachować podział obowiązków. Podział ten, dzięki nowym ramom może być w zasadzie dowolny i dopasowany do każdej pary indywidualnie, niemniej istotne, aby on był nawet jeśli ogarnięcie tematu kranu oznacza tylko zadzwonienie po hydraulika.

Niezależna kobieta może dziś sama doskonale poradzić sobie z takimi aspektami jak remont mieszkania czy naprawa cieknącej rury. Wystarczy zamówić fachowca. Ogólny dobrostan sprawił, że ludzie nie muszą już łączyć się w pary, ponieważ tak łatwiej im znieść trudy życia. Dziś każdy, niezależnie od płci nie musi umieć gotować/prać/remontować czy naprawiać auta. Każdy może być samowystarczalny, jest jednak ciemna strona tego zjawiska. Bardzo silny na zachodzie kult jednostki sprawia, że dziś trudniej zbudować długotrwałe relacje.

Jak pisze w swoich książkach profesor Lew-Starowicz, dzisiejsze relacje są jak telewizory. Dawniej, ich znaczenie było zupełnie inne niż dziś. Kosztowały kilka pensji, trudniej było je dostać, trzeba było się o nie postarać dlatego gdy się psuły naturalnie szukaliśmy fachowca który je naprawi. Wystarczyło kilkadziesiąt lat aby telewizory stały się dużo bardziej powszednie, ich cena zmalała, dostępność wzrosła. Dlatego dziś nikt już ich nie naprawia. Łatwiej jest wyrzucić stary i kupić nowy. Podobnie dzieje się z relacjami. Dziś od kolejnej randki dzieli nas tylko machnięcie palcem na Tinderze. Dlatego, gdy coś się psuje łatwiej nam wyrzucić stary telewizor i kupić nowy.

Czy kryzys męskości jest realny? A może to kryzys mężczyzn? A może to po prostu nowa rzeczywistość, która budzi kontrowersji tak jak w połowie lat 60tych budzili je hipisi? Niezależnie od odpowiedzi jedno jest pewne – zmieniają się ramy męskości i kobiecości i jeśli nie zadbamy o siebie i innych (a zwłaszcza młodzież), to przyjdzie nam się mierzyć z nowymi problemami takimi jak ogromny wzrost depresji wśród młodzieży, który obserwujemy od kilku lat.


#reklama #święta

Piękna reklama świąteczna. Obejrzyjcie do końca.


#covid #rosja #szczepionka

Rosja. Stosowanie szczepionki na koronawirusa wymaga abstynencji przez dwa miesiące. „Mamy z tym kłopot”

Szefowa rosyjskiego organu sanitarnego poinformowała, że osoby przyjmujące rosyjską szczepionkę Sputnik V przeciw koronawirusowi powinny zachować abstynencję od alkoholu. Dotyczy to dwóch tygodni przed i 42 dni po podaniu preparatu. – Jest mało prawdopodobne, że ktoś wytrzyma tyle dni bez alkoholu, zwłaszcza w święta – mówi Reutersowi jedna z mieszkanek Moskwy.

Całość artykułu tutaj.

#kosmos #starlink #musk

Starlink, czyli jeden z projektów Elona Muska, który jest obecnie numerem 2 na liście najbogatszych ludzi na świecie, to konstelacja 12 tysięcy niewielkich satelitów. Jej zadaniem jest dostarczyć szybki internet do każdego zakątka kuli ziemskiej, nawet na biegun południowy. Wersja testowa już działa, obecnie na wysokości 550 km nad Ziemią krąży już 955 satelitów Starlink.

SpaceX ma już pozwolenie od amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności na zainstalowanie – do 2027 r. – łącznie 12 tys. satelitów, ale niedawno wystąpił o zgodę na kolejne 30 tys. Dla porównania: zanim pierwsze satelity Starlink poleciały w kosmos, na orbicie było około 2 tys. działających innych satelitów.

Według ONZ obecnie 57 proc. populacji świata nie ma dostępu do sieci. Starlink będzie dostarczać szybki internet szerokopasmowy do miejsc, w których dostępu nie było lub bywał zawodny albo kosztowny. 

Internet - Our World in Data

Od listopada Amerykanie i Kanadyjczycy mogą korzystać z testowej wersji satelitarnego internetu. Usługa kosztuje 99 dol. miesięcznie, ale żeby odebrać sygnał, trzeba kupić od SpaceX antenę satelitarną oraz router za blisko 500 dol. Płaska antena ma rozmiar dużej pizzy, jej instalacja jest banalnie prosta – sama znajduje satelitę na niebie, wystarczy skierować ją w górę.


#ikea #design

IKEA przygotowała pakiet wzorów, które pozwalają na zbudowanie w domu… pierniczkowych mebli 🙂

IKEA Gingerbread Höme kit

Wzory można pobrać z tej strony i wydrukować w domu.


#jednorożec #booksy #versum #merge

Temat może nietypowy, ale myślę, że istotny dla wielu, dla mnie szczególnie ciekawy, ponieważ dotyczy jednego z członków Entrepreneurs’ Organization – Sebastiana Maśki.

Jesli zdarzyło Wam się rezerwować fryzjera, barbera lub kosmetyczkę to jest duża szansa, że robiłeś to za pośrednictwem aplikacji Booksy lub Versum. W poniedziałek świat ujrzała informacja, że te dwie dotychczas konkurujące ze sobą aplikacje, zdecydowały się na połączenie sił aby razem zwojować światowy rynek.

Od dziś Booksy oraz Versum to już jedna firma. – Unicornem dopiero będziemy, ale polskim jednorożcem już jesteśmy – mówi money.pl Stefan Batory, prezes Booksy.

To bardzo mądry ruch, zamiast walczyć ze sobą na polskim rynku i czekać aż jakiś zewnętrzny gracz dużym finansowaniem przejmie zwycięzcę firmy zdecydowały się na połączenie (merge) i razem planują ekspansję zagraniczną niczym holenderski Takeway, który po opanowaniu lokalnego rynku przeszedł na Niemcy, gdzie połączył się z lokalnym rywalem – Lieferando. To pozwoliło na dalszą ekspansję i przejęcie m. in. Pyszne.pl w Polsce.


#beyondMeat

Stało się!

Beyond Meat rozpoczyna produkcję w Europie. Nowy zakład powstanie we współpracy z holenderską firmą z branży mięsnej (Zandbergen – World’s Finest Meat). Niecały rok wcześniej główny konkurent Beyond Meat – Impossible Foods – złożył wniosek o dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej hemu, czyli składnika nadającego roślinnym burgerom firmy ich słynny „krwisty” wygląd. 

Całość artykułu tutaj.


#byeBye

Jeśli podoba Ci się ten newsletter to będzie mi bardzo miło jeśli podzielisz się nim z innymi (najlepiej jeśli udostępnisz ten link albo post na Facebooku/Twitterze/Linkedinie – z góry dziekuję!).

Oczywiście zachęcam do zapisu jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, możesz zrobić to wykorzystując formularz poniżej 🙂

Newsletter

Dawid Adach

Co-Founder @ MDBootstrap.com / Forbes 30 under 30 / EO'er

For years I've been working as an IT Consultant in countries like Netherlands, Belgium, Poland or India developing enterprise class systems for the biggest companies within domain.

Since 2016 I'm co-founder of MDBotstrap.com - world class UI Framework used by NASA, Amazon, Nike, Airbus, Samsung, Apple and many other Fortune 500 Companies.

All author posts
Related Posts
  • Jak uczyć dzieci?

    Tato dostałam piątkę. – Gratuluję! – Ale Ala dostała szóstkę. Co byś odpowiedział swojemu dziecku w takiej sytuacji? Muszę przyznać, że moja relacja z nauką była burzliwa. W dzieciństwie rodzice oczekiwali ode mnie samych piątek i szóstek. Myślę, że to zrozumiałe z co najmniej dwóch powodów: W początkowych klasach byłem najlepszy w klasie, gdy poszedłem […]

  • Książkowa Agenda: Styczeń 2023

    Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu. Author: Malcolm Gladwell Moja ocena: 7/10 Często powtarzam, że mamy ogromne szczeście być tu gdzie jesteśmy bo fakt, że urodziliśmy się w danej szerokości geograficznej (patrząc na sytuacje na Ukrainie można nawet oszacować tę „dokładość” szcęścia na 100-150 km), danym roku czy konkretnej rodzinie jest zwykłym przypadkiem. Niemniej wciąż czasami […]

  • Czy jest jeszcze miejsce dla nowych firm?

    „Z żalem informujemy, że platforma Shopee zakończy działalność 13 stycznia o godz. 23:59” Czy doszliśmy do momentu w którym rynek jest już tak skonsolidowany, że nawet zniżki 25% i darmowa dostawa nie są w stanie zmienić układu sił? Shopee to jedna z najpopularniejszych platform zakupowych ze Wschodniej Azji oraz Brazylii. Shopee jest numerem jeden w […]