Newsletter #2

#space

Ostatnio (w sobotę 30 maja) głośno było o udanej misji Demo-2, czyli wyniesieniu na Międzynarodową Stację Kosmiczną dwóch astronautów przy użyciu rakiety Falcon 9. Był to ostatni wielki test dla SpaceX przed uzyskaniem certyfikacji NASA do przewozu ludzi między ziemią a stacją.

O starcie było głośno, natomiast mnie przy okazji wpadł link do BPS.SPACE – firmy sprzedającej sterowniki do… modeli rakiet. Sami (a dokładniej sam Joe Barnard, który jak na razie jest jedynym pracownikiem) stworzyli model rakiety Falcon Heavy. A z resztą – zobaczcie sami:


#nauka

Od prawie 2 miesięcy w każdy czwartek prowadzę webinary gdzie uczę programować od podstaw. Jeśli jeszcze nie widzieliście, to nagrania możecie je znaleźć tutaj (razem już ponad 16 godzin materiałów!). Jeśli chcielibyście dostawać informacje o kolejnych możecie z kolei zapisać się tutaj.


#tech

Każdy z nas kojarzy układ klawiatury zwany QWERTY czyli liter znajdujących się w pierwszym rzędzie praktycznie każdej klawiatury jakiej używaliście (łącznie z tymi w Waszych smartfonach).

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś czemu układ jest właśnie taki, a nie np. ABCD to nie jesteś sam. Układ QWERTY został opatentowany w 1878 roku (czyli ma już ponad 140 lat!) przez firmę Remington, która rozszerzyła swoje portfolio z tworzenia broni do… produkcji maszyn do pisania.

To nie wyjaśnia dlaczego QWERTY stało się tak popularne. Jest kilka teorii jak np. ta, która sugeruje, że taki układ sprawiał, że mechanizm ówczesnych maszyn do pisania się nie zacinał (choć inne układy również na to pozwalały). Inna z kolei sugeruje, że rozkład klawiszy był tak pomyślany, żeby najczęściej używane litery były pod najsilniejszymi palcami (co również nie jest prawdą). Moja ulubiona twierdzi, że klawiatura była ułożona tak, aby sprzedawcy maszyn do pisania mogli napisać „TYPEWRITER” (maszyna do pisania) jak najszybciej (wszystkie potrzebne litery znajdują się w górnym rzędzie 🙂 )

Gdyby tak było, to w miejscu liter „J” i „F” powinny się znajdować litery „T” oraz „H” ,a gdzieś niedaleko również „E” a to dlatego, że:

  • ‘HE’ jest drugim najpopularniejszym bigramem w j. angielskim , tuż po ‘TH’
  • Występuje w około 8,188 słowach
  • Pisząc w j. angielskim piszesz go średnio co 26 uderzeń, albo raz na 5 słów
  • Przy prędkości pisania 40 słów na minutę, wykonasz ruch (pisania „HE”) 8 x na minutę..

Wydaje się więc, że prawda jest nieco prostsza. W 1893 największe firmy produkujące maszyny do pisania stworzyły unie (Union Typewriter Company) , która przyjęła używany przez Remington układ i przyczyniła się do jego upowszechnienia, choć nie był on najlepszy. Podobnie jak kilka dekad później standard USB wygrał z FireWire, choć jest od niego o wiele gorszy.

Co więcej, sam twórca pierwowzoru QWERTY (Christopher Latham Sholes), tuż przed swoją śmiercią w 1889 stworzył nowy układ – XPMCHR dostrzegając wady QWERTY. Niektórzy twierdzą, że wynaleziona w latach 30tych klawiatura DVORAKa jest lepsza. Do dziś trwają spory na temat idealnego układu klawiszy, co jakiś czas pojawiają się nowe propozycje. Jak np. ta: Workman Keyboard Layout.


#sztucznaInteligencja

Ostatnio popełniłem wpis na temat o clickbajtowym tytule „Dlaczego Sztuczna Inteligencja przejmie władzę nad światem„. Czy rzeczywiście przejmie? Nie wiem, ale cytując ostatnie zdanie artykułu:

Czy jest więc granica której AI nie potrafi przekroczyć? Pewnie jeszcze kilka lat temu powiedziałbym, że jest. Dziś nie jestem tego taki pewny…

Jeśli jeszcze nie czytałeś to zachęcam do lektury, znajdziesz tam wiele przykładów tego co już dziś potrafi Sztuczna Inteligencja, dlaczego 5-10% populacji pracująca w transporcie straci niebawem pracę a zawody „kreatywne”, takie jak Architekci wnętrz czy osoby zajmujące się retuszem zdjęć nie są tak bezpieczne jak nam się wydawało w 2019 roku.


#sztucznaInteligencja

Nie dość, że dostajemy w tyłek od SI w szachy, goo to teraz nie będzie już sensu grać nawet w Quake III z komputerem 🙁


#photo

Warsaw Skyline

Więcej na moim Instagramie


#shortRead

MIT’s tiny artificial brain chip could bring supercomputer smarts to mobile devices Scientists at MIT have published a paper detailing a new type of artificial brain synapse that can potentially produce devices that can handle complex AI computing locally without having to connect to a data center, while remaining small and power-efficient.


Electric garbage: Manchester, a major UK provincial city, will replace half its bin lorries (’garbage trucks’) with electric vehicles. I suspect this is how both autonomy and electric deployment will happen – 'where and what, not when’. 


Amazon’s air cargo fleet now has over 80 aircraft. 


Another great LIDAR archeology discovery: a massive 3,000-year-old Maya ceremonial complex. 


Golden Gate Bridges plays music. New fences on the Golden Gate Bridge in San Francisco make it whistle when the wind gets up – whistle so strongly that you can hear it across half the city. 


Robotic Third Arm Can Smash Through Walls. Researchers from the Université de Sherbrooke in Canada have created a waist-mounted remote-controlled hydraulic arm that is gentle enough to pick fruit but also powerful enough to punch through a wall. This type of wearable robotic arm is known as a supernumerary robotic arm. It weighs about four kilograms and can lift five kilograms, with a maximum speed of 3.4 meters per second.

Newsletter

Dawid Adach

Co-Founder @ MDBootstrap.com / Forbes 30 under 30 / EO'er

For years I've been working as an IT Consultant in countries like Netherlands, Belgium, Poland or India developing enterprise class systems for the biggest companies within domain.

Since 2016 I'm co-founder of MDBotstrap.com - world class UI Framework used by NASA, Amazon, Nike, Airbus, Samsung, Apple and many other Fortune 500 Companies.

All author posts
Related Posts
  • Newsletter #16

    Pewien mędrzec powiedział kiedyś: „nie przekonają nas, że białe jest białe a czarne jest czarne” Jarosław Kaczyński A skoro tak to może uda mi się dziś przekonać Cię, że białe jest czarne a czarne jest białe? 🙂 A konkretnie że 1 = 2. Gotowy? No to spróbujmy. Załóżmy, że mamy dwie zmienne a i b. Obie zmienne są sobie równe (mają […]

  • Newsletter #13

    #giełda #inwestycje John Maynard Keynes kiedyś powiedział: Zysk najmądrzejszym (giełdowym profesjonalistom) przynieść może raczej antycypacja psychologii tłumu niż realnych tendencji, a także czujne małpowanie nierozsądku. To dlatego, że naprawdę wiedzą niewiele więcej niż ten tłum – choć udają, że wiedzą. Mówi się, że giełda nie odzwierciedla aktualnej sytuacji firm tylko oczekiwania inwestorów co do ich […]

  • Newsletter #12

    Black Friday, czyli jeden z najtragiczniejszych pożarów buszu, jakie nawiedziły Australię. Przez niektórych określenie to, jest również stosowane również w stosunku do pierwszego piątku po Dniu Dziękczynienia. Historycy zajmujący się współczesnością łączą powstanie Black Friday z paradami, jakie urządzano z okazji Święta Dziękczynnie, a konkretnie z faktem, że na ich końcu pojawiała się platforma ze Świętym Mikołajem. […]