Newsletter #3

Marzy mi się moment, gdy będę pisać z tygodniową systematycznością i dzielić się wszystkimi wspaniałościami, które trafiają do mnie w tygodniu. Tym razem przygotowałem zbiór najciekawszych przemyśleń / artykułów / idei z ostatniego miesiąca.

Mam nadzieję, że zainspirują Cię tak bardzo, jak mnie – miłej lektury! 🙂

#future

Tylko w ciągu ostatnich 150 lat jako ludzie stworzyliśmy wszystkie rzeczy poniżej. A teraz pomyśl, gdzie będziemy za kolejne 150 lat:

  • Komputery
  • Smartphony
  • Internet
  • Auta
  • Samoloty
  • Rakiety
  • Sztuczna inteligencja
  • Robotyka
  • Antybiotyki
  • Elektrownie jądrowe
  • Lasery
  • Sonary i radary
  • Radio i telewizja
  • Mikrofala
  • Kawa instant
  • Papier toaletowy
  • Rzepy 🙂

    Źródło: Lex Fridman

#design #architecture

Czarno, surowo i zieleń na około. Dom marzeń zaktualizowany:

Źródło: Amazing Architecture

#lifestyle #marketing #diamenty

Pierścionek zaręczynowy z … Jakie masz pierwsze skojarzenie? Z dużym prawdopodobieństwem uzupełnisz to zdanie „diamentem”. Dobrze – niczego więcej nie pragnęła spółka De Beers Consolidated Mines, Ltd. To jej działania marketingowe wpłynęły na zachowania zakochanych na całym świecie. […]

Chodziło o stworzenie wrażenia, że są rzadkie, cenne i są symbolem statusu. Pomyślisz sobie, że to przecież nie takie trudne. W końcu diamenty takie są…

Pod koniec XX w. odkrycie potężnych pokładów diamentów w Afryce Południowej mogło sprawić, że na diamenty patrzylibyśmy dziś jak cyrkonie. Właściciele kopalni słusznie zauważyli, że jedynie kontrolując rynek i podaż, mogą wpłynąć na wizerunek diamentów. A przez to na ich postrzeganą wartość. Założyli w 1888 roku kartel De Beers. I przez dekady kontrolowali wydobycie i liczbę surowca na rynku.

Całość artykułu:

http://bucki.pro/pierscionek-z-diamentem-jak-de-beers-zmienilo-obyczaj-i-zbilo-fortune/

#warsaw #history

Dawne ulice na zdjęciu lotniczym i współczesna lokalizacja PKiN.

Źródło: culture.pl

#science #gens

6 sierpnia 2020 roku urodził się pierwszy sklonowany koń Przewalskiego (współcześnie jedyny dziko żyjący gatunek koni). Gatunek został uznany za wymarły na wolności (obecnie żyje około 2000 osobników, które pochodzą od 12 przodków ocalałych w 1900 roku). W celu ratowania gatunku w wielu miejscach na świecie zoo zaczęły krzyżować czystej krwi osobniki z innymi odmianami (tzw. hybrydy) doprowadzając do sytuacji, w której na świecie nie pozostał już żaden czystej krwi koń Przewalskiego.

Na szczęście dzięki komórkom pobranym w latach 80tych i zamrożonych, naukowcom udało się „odtworzyć” oryginalny genotyp. Co ciekawe zamrożone komórki nie pochodziły od osobników czystej krwi, jednak dzięki mieszaniu próbek udało się odtworzyć brakujące geny.

Ciekawe ile przyjdzie nam poczekać na dinozaury…

Cały artykuł: https://reviverestore.org/projects/przewalskis-horse/

#art #painting

Gdyby malarze byli architektami (fenomenalna galeria!)

Obraz może zawierać: tekst „PICASSO ARCHIST”

Więcej prac niesamowitego Federico Babina znajdziecie na jego stronie.

#didYouKnow?

Siódmego listopada 2000 roku wielu Amerykanów poszło spać w przekonaniu, że Al Gore został wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Kiedy jednak obudzi się następnego ranka, dowiedzieli się, że George W. Bush o włos wyprzedził Goreg’a w stanie Floryda dysponującym dwudziestoma pięcioma głosami elektorskimi co zapewniło mu liczbę głosów wystarczająca do objęcia urzędu prezydenta.

Ponieważ zwycięstwo Busha było minimalne mniej niż pół procenta oddanych głosów) rozgorzał zacięty spór prawny, w którego wyniku Sąd Najwyższy Stanu Floryda zarządził ręczne przeliczenie głosów oddanych w tym stanie. Jednak następnego dnia Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zawiesił wykonanie decyzji sadu z Florydy i odwołał ponowne przeliczenie głosów. Większość sędziów doszła do wniosku, że zezwolenie na ręczne przeliczenie głosów naruszyłoby zapis o równej ochronie obywateli zawarty w Konstytucji USA. Warto dodać, że decyzja ta zapadła stosunkiem głosów 5 do 4 a głosy rozłożyły się zgodnie z podziałem na sędziów liberalnych i konserwatywnych.

#oscars #movie #shorts

Wszyscy, gdy myślą o Oscarach zastanawiają się, który film zbierze ich najwięcej albo która sukienka wywoła największą kontrowersję.

Tymczasem niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia kategorii filmów krótkometrażowych lub, (jak do niedawna ja) choć wie o ich istnieniu – nigdy tam nie zagląda.

Niesamowite, że ta kategoria jest tak niedoceniAna i jak wiele złota można tam znaleźć:

Więcej (i to za darmo!) tutaj.

#nature #trees #city

Czy gdy wyobrażasz sobie cień, myślisz o nim jako o czymś luksusowym?

Przebywanie w w cieniu ma wiele udowodnionych pozytywnych działań:

  • Cień jest najistotniejszym czynnikiem wpływającym na komfort (bardziej niż wilgotność czy temperatura)
  • Istnieje korelacja pomiędzy ludzkim komfortem termicznym a osłabieniem / śmiertelnością z powodu udarów

Większość miast na świecie nagrzewa się, okazuje się, że bogatsze dzielnice mają zdecydowanie więcej cienia. Nie bez znaczenia jest poziom zazielenienia, który jest większy w „bogatszych” dzielnicach.

Los Angeles postawiło sobie za cel posadzenie 90 000, jednocześnie zapomnieli chyba o tym, że prawo zabrania sadzenia drzew w odległości mniejszej niż 45 stóp (ok 13m) od dróg, co wyklucza większość powierzchni z możliwości sadzenia.

Świetny podcast, który tłumaczy:

  • czemu wzrost monitoringu powoduje wycinanie drzew
  • czemu sadzenie drzew na dachach nie ma sensu
  • czemu wizualizacje nowych osiedli/biurowców są piękne, zielone i tak bardzo oderwane od tego co ostatecznie powstaje po zakonczeniu budowy

Do posłuchania na kanale 99% Invisible

#interview

Słyszysz Durczok, myślisz „Rurku”, widzisz uj$#!y stół. Tak jak pewnie większość z Was kojarzyłem sympatycznego pana z telewizji. Ostatnio przypadkiem trafiłem na materiał o bardzo clickbajtowym tytule:

Dziennikarz przerywa milczenie ! Rozmowa z Kamilem Durczokiem

Nie mogę powiedzieć, że stałem się jego fanem, ale podoba mi się szczerość, z jaką opowiada o swoich przeżyciach. Dobrze też mi robi, gdy przypomnę sobie, jak łatwo potrafimy wrzucać ludzi w szuflady i długo ich tam trzymać.

#covid #newWorld

Koszty nowej rzeczywistości. Covid wywrócił wiele rzeczy, czasami zastanawiam się jak będzie wyglądać rzeczywistość w 2021 roku.

Jestem przekonany, że wiele rzeczy pozostanie bez zmian – jesteśmy istotami społecznymi, nie da się nas zamknąć w domach. Niektóre nabiorą nowego wymiary – patrzę na ceny lotów i myślę, że takiej promocji nie widziałem dawno. Jednak najbardziej zastanawia mnie, jak zmieni się krajobraz miast. Tylko w 2020 roku w Warszawie przybędzie 10 nowych biurowców:

Z końcem 2019 roku w Warszawie mamy prawie 5,6 mln m² biur. Przypomnijmy, że w 2018 roku było niespełna 5,3 mln m². 2019 rok przyniósł dodatkowe 142 tys. m² biur. Na tym nie koniec. W stolicy, w ciągu dwóch najbliższych lat, ma powstać kilkadziesiąt nowych biurowców. Analitycy spodziewają się, że do 2022 roku przybędzie około 790 tys. m² biur, a już w 2021 roku Warszawa ma osiągnąć próg 6 mln m² powierzchni biurowej. Jak podaje Walter Herz, dziś w budowie jest prawie 850 tys. m² powierzchni biurowych.

https://www.muratorplus.pl/inwestycje/inwestycje-komercyjne/przybedzie-drapaczy-chmur-w-centrum-warszawy-w-budowie-10-wiezowcow-aa-Y5Dn-oGW3-9YxS.html

A tymczasem na zachodzie Pinterest płaci prawie 90 milionów aby zakończyć przedterminowo swoje kontrakty na biurowce w San Francisco.

Czy centra miast stracą na wartości, jeśli nie będą zapewniać już komfortowego dojazdu do pracy (skoro większość pracuje zdalnie lub hybrydowo)? Jak zmieni się profil osób wynajmujących mieszkania? Co z biurowcami, czy znajdą chętnych? A może przerobią się na mieszkania?

Jeśli ktoś zna odpowiedzi, to niech da znać 😉

#hygge #mindfulnes

By @kachamacis która prowadzi fenomenalne sesje jogi na instagramie <3

#live #concert #SDM

Byłem ostatnio na koncercie Starego Dobrego Małżeństwa.

https://www.youtube.com/watch?v=vpD0YZSOhn4&ab_channel=PoetykaTV

Eh! Co to był za koncert…

Wojciech Czemplik grał pizzicato na skrzypcach a basista tappingiem na basie, istna harmonia!


Do tego nagłośnienie , a w zasadzie akustyka Romy… każdy detal, każde dotknięcie smyczkiem strun. I ta podróż, od Stachury, przez Ziemianina, Leśmiana do Rybowicza!


Pamiętam, że w dzieciństwie dzięki mojemu bratu i siostrze słuchałem SDM na okrągło, dlatego wielkim zdziwieniem było dla mnie gdy dowiedziałem się, że SDM jednak nie jest tak popularny jak zawsze mi się wydawało 🙁


Oczami słyszałem obrazy z dzieciństwa – istna synestezja!

#lifestyle #flying

Wymagania wstępne linii lotniczych w dużej mierze były takie same. Prócz rzadkich wyjątków należało być kobietą; mieć nie mniej niż 20 lat i nie więcej niż 27; mierzyć nie mniej niż 157,5 cm i nie więcej niż 175 cm wzrostu; mieć smukłą, „proporcjonalną” figurę (jak wyjaśnił kiedyś rekruter United: „Nie szukamy typu Jayne Mansfield”); w żadnym wypadku nie ważyć więcej niż 63,5 kg; zgodzić się na przejście na emeryturę po 10 latach pracy (góra w wieku 32 lat); nie być zamężną (ostatecznie można było być wdową lub rozwódką); nie mieć dzieci; i absolutnie nie być w ciąży. 

https://spaandmore.pl/wellness/szyk-styl-i-seksizm-praca-stewardessy-w-czasach-sinatry-brando-i-nixona/?fbclid=IwAR19VYw6LBCBoHBG_I_e37AEgsf2VNmiLQXdXGrAtQXqyZGqsVmZXL_c8fo

#byeBye

Jeśli podoba Ci się ten newsletter to będzie mi bardzo miło jeśli podzielisz się nim z innymi. Oczywiście zachęcam do zapisu jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, możesz zrobić to wykorzystując formularz poniżej 🙂

Newsletter

Dawid Adach

Co-Founder @ MDBootstrap.com / Forbes 30 under 30 / EO'er

For years I've been working as an IT Consultant in countries like Netherlands, Belgium, Poland or India developing enterprise class systems for the biggest companies within domain.

Since 2016 I'm co-founder of MDBotstrap.com - world class UI Framework used by NASA, Amazon, Nike, Airbus, Samsung, Apple and many other Fortune 500 Companies.

All author posts
Related Posts
  • Newsletter #16

    Pewien mędrzec powiedział kiedyś: „nie przekonają nas, że białe jest białe a czarne jest czarne” Jarosław Kaczyński A skoro tak to może uda mi się dziś przekonać Cię, że białe jest czarne a czarne jest białe? 🙂 A konkretnie że 1 = 2. Gotowy? No to spróbujmy. Załóżmy, że mamy dwie zmienne a i b. Obie zmienne są sobie równe (mają […]

  • Newsletter #13

    #giełda #inwestycje John Maynard Keynes kiedyś powiedział: Zysk najmądrzejszym (giełdowym profesjonalistom) przynieść może raczej antycypacja psychologii tłumu niż realnych tendencji, a także czujne małpowanie nierozsądku. To dlatego, że naprawdę wiedzą niewiele więcej niż ten tłum – choć udają, że wiedzą. Mówi się, że giełda nie odzwierciedla aktualnej sytuacji firm tylko oczekiwania inwestorów co do ich […]

  • Newsletter #12

    Black Friday, czyli jeden z najtragiczniejszych pożarów buszu, jakie nawiedziły Australię. Przez niektórych określenie to, jest również stosowane również w stosunku do pierwszego piątku po Dniu Dziękczynienia. Historycy zajmujący się współczesnością łączą powstanie Black Friday z paradami, jakie urządzano z okazji Święta Dziękczynnie, a konkretnie z faktem, że na ich końcu pojawiała się platforma ze Świętym Mikołajem. […]